Wprowadzenie do podstawowych operacji w R
Podręcznik do programu R został podzielony na 3 skrypty. W pierwszym omówiono instalację programu R i RStudio oraz podstawowe operacje wykonywane w konsoli. W drugiej części wyjaśniono zasadę pisania wielolonijkowych skryptów i programowanie z użyciem instrukcji wyboru i pętli. W trzecim omówiono instrukcje i funkcje graficzne.
Podręcznik ten jest nieco inny niż wiele innych napisanych po polsku. Nie poleca ćwiczyć w R różnych poleceń i instrukcji, ale tylko je pokazuje. Można, co najwyżej, sprawdzić, czy własna wersja R pokazuje to samo. Jest przeznaczona głównie dla tych, którzy pragną sobie przypomnieć, jak to, co mają właśnie zrobić, jest robione, jaka jest składnia odpowiednich funkcji. Jest to rodzaj “przypominajki” dla tych, co tylko czasami korzystają z R i nie starają się na pamięć nauczyć nazw funkcji używanych w R. Jest także przeznaczony dla tych, którzy chcą zastosować R w swojej dziedzinie, ale nie koniecznie się go nauczyć. Trzeba tylko znaleźć miejsce, gdzie dany problem jest pokazany na przykładowych danych i zastosować go u siebie poprzez podmianę nazw.
Osobom, które nie używały dotąd R wystarczy wyjaśnić, że specyfiką tego programu jest uogólnienie wszystkich działań matematycznych wykonywanych na liczbach dla skończonych ciągów liczb (o dowolnej długości) zwanych wektorami. Większość funkcji matematycznych działa na wektorach dając w wyniku wektor. Skraca to znakomicie instrukcję wyliczeń, które dla danych trzeba wykonać wielokrotnie. Kod programów pisanych w skryptach R jest bardzo często krótszy niż w każdym innym języku programowania, w tym Pythonie, który jest znany z krótkich kodów źródłowych w swoich skryptach.
Biologów najbardziej interesują wszelkie operacje związane z bazami danych. Ale poszczególne kolumny tej bazy to wektory, czynniki i czasem szeregi czasowe. Operacje wykonywane na kolumnach są takie same, jak na wektorach, czynnikach i szeregach czasowych. Wymaga to do sięgnięcia do odpowiedniego rozdziału i znalezienie odpowiednich wskazówek. Z kolei w rozdziale o wektorach jest pokazane na kilku zaledwie przykładach, jak na wektor działają pewne funkcje matematyczne. Pełny wykaz tych funkcji znajduje się w pierwszym rozdziale i zobaczenie składni tego, co właśnie jest potrzebne, wymaga kilka kliknięć (przejście do pierwszego rozdziału i kliknięcie na funkcje matematyczne). Tak mniej więcej ma działać ta część naszego podręcznika podręcznika.